
Nowe technologie – nowa sprawiedliwość
Nowe technologie są obecne w każdej sferze naszego życia, co rodzi pytania zarówno o płynące z tego szanse i możliwości, jak i powodowane tym zagrożenia i wykluczenia. Ożywione dyskusje na ten temat prowadzą także obrońcy praw człowieka.
Nowe technologie mają coraz większe znaczenie dla współczesnego wymiaru sprawiedliwości. System losowania sędziów, e-wokanda, czynności procesowe z wykorzystaniem Internetu – to pierwsze rozwiązania, jakie zostały wprowadzone w Polsce. Zmiany obserwujemy także w innych krajach europejskich. Łotwa wdrożyła już proces mailowego doręczania decyzji sądowych. W Wielkiej Brytanii ofiary przemocy, które nie posiadają pełnomocnika, mogą wnioskować przez Internet o nakaz sądowy. W skali międzynarodowej dostęp do e-dowodów zwiększa skuteczność współpracy w ramach transgranicznych postępowań sądowych. Na wyzwania płynące z rozwoju nowych technologii odpowiadają także przepisy unijne – dwa lata temu została uchwalona Europejska Karta Etyczna w sprawie wykorzystania sztucznej inteligencji (AI) w systemach sądowych.
Projekt NOWE TECHNOLOGIE – NOWA SPRAWIEDLIWOŚĆ jest realizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka we współpracy z Clifford Chance.
Pierwsza debata w ramach projektu: Nowe technologie – Nowa sprawiedliwość
Podczas debaty poznaliśmy opinie praktyków, których zapytaliśmy o to, jak nowe technologie wpływają na ich codzienną pracę. Rozmowa pozwoliła postawić diagnozę aktualnej sytuacji, podzielić się doświadczeniami czasu pandemii oraz wspólne zastanowienie się nad potrzebami i kierunkami zmian w przyszłości.
W spotkaniu wzięli udział: Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, adwokat, dr Urszula Żółtak, sędzia, Maciej Bobrowicz, radca prawny, dr Marcin Ciemiński, adwokat i Maciej Broniarz, ekspert IT. Rozmowę poprowadziła Jolanta Ojczyk z redakcji Prawo.pl. Debatę otworzył dr Marcin Szwed, prawnik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.


04.02.2021