
Monitoring systemu ochrony praw człowieka w Polsce
Helsińska Fundacja Praw Człowieka prowadzi monitoring systemu ochrony praw człowieka w Polsce. Monitoring ten obejmuje przygotowywanie raportów na temat prac kluczowych instytucji tego systemu (sądów, prokuratury, instytucji rzeczniczych i NGOs), a także opinii prawnych dotyczących zmian w prawie istotnych dla praw człowieka.
Rezultaty, w tym wypracowane rekomendacje przedstawione w raportach i prawniczych analizach, są wykorzystywane w działaniach na poziomie krajowym i międzynarodowych działaniach rzeczniczych dotyczących kryzysu praworządności w Polsce.
W projekt zaangażowani są eksperci HFPC, prawnicy, naukowcy, aktywiści i artyści filmowi, a także lokalne grupy obywatelskie.
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG.
HFPC krytycznie o projekcie dotyczącym ochrony wolności słowa
Kompetencje prokuratorów do blokowania treści w mediach społecznościowych, sprzeczny z prawem UE obowiązek retencji danych przez usługodawców internetowych, a także mocno niedookreślona definicja treści o charakterze bezprawnym to największe zagrożenia wynikające z przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawy o ochronie wolności słowa w internetowych serwisach społecznościowych.
Wyzwania dla praw człowieka – konferencja
Wybory prezydenckie, dalszy atak na sędziów, kampania przeciwko osobom LGBTQ, ograniczanie wolności obywatelskich, praw kobiet – a to wszystko w cieniu wielkiego wyzwania, jakim jest walka z pandemią. Rok 2020 przyniósł nowe zagrożenia dla ochrony praw człowieka, rządów prawa i demokracji. Pandemia nasiliła trwające już problemy związane z toczącym się kryzysem konstytucyjnym, dyskryminacją mniejszości i polaryzacją społeczeństwa.
Zapraszamy do udziału w konferencji online, która pozwoli przyjrzeć się tym zagadnieniom z różnorodnych perspektyw.
2020. Pandemia, kryzys praworządności, wyzwania dla praw człowieka
Helsińska Fundacja Praw Człowieka udostępnia najnowszy raport „2020 Pandemia, kryzys praworządności, wyzwania dla praw człowieka”, w którym podsumowuje najważniejsze wydarzenia 2020 roku w zakresie praworządności i praw obywatelskich.
Szczególnej analizie poddano wybory prezydenckie oraz działania rządzącej większości w celu przeciwdziałania pandemii z uwzględnieniem, jak te procesy wpłynęły na poziom ochrony praw człowieka w Polsce.


19.01.2021